Vážený zákazník. Osobný odber alebo návštevu prevádzky, si dohodnite telefonicky vopred.

História Vianočného osvetlenia

 

 

svetlo_na_zaiatku

 

História vianočného osvetlenia sa začínala písať už v 18. storočí. V tej dobe však ešte neexistovali klasické žiarovky, osvetlenie bolo realizované formou klasických voskových sviečok. Z tých sa robili rôzne adventné vence a dekorácie do okien.

 

edison_a_jeho_prve_iarovky_na_stromek

 

Takmer okamžite po vynáleze žiarovky najskôr v Európe a neskôr aj Severnej Amerike, sa začínajú zdobiť stromčeky a domy klasickými veľkými žiarovkami. Postupne sa žiarovky zmenšujú do kompaktnejších rozmerov a udivujú pestrosťou farieb. Prvý známy elektrický osvetlený vianočný strom urobil spolupracovník vynálezcu žiarovky pána Edisona pán Edward H. Johnson. Tento svoj vianočný strom, ktorý bol ručne káblovaný s 80-timi červenými, bielymi a modrými žiarovkami veľkosti vlašských orechov, predstavil blízkym známym 22. decembra 1882 vo svojom dome na Piatej Avenue v New Yorku .

Edison_iarovky

 

Miestne noviny ignorovali tento prvý elektricky osvetlený vianočný stromček, videli to ako reklamný ťah s cieľom zviditeľniť Edison Electric Light Company, kde bol Edward viceprezidentom. Vďaka zanietenému novinárovi z Detroitu, však táto udalosť ostala zapísaná v jednom článku a Edward H. Johnson sa stal všeobecne považovaný za otca elektrickej vianočnej výzdoby.

 

edisonove_mini_ziarovky

 

stare_ziarovky

 

V roku 1900 podniky začali produkovať vianočné osvetlenie. Vianočné osvetlenie bolo príliš drahé pre priemerného človeka, do roku 1930 bolo výsadou hornej spoločenskej vrstvy, či už v amerike alebo európe. Každým rokom pribúdali v mestách elektricky zdobené stromy, ulice a námestia.

stare_svetielka_helland_piestany

  Podstatný zlom vo výrobe vianočného osvetlenia nastal po druhej svetovej vojne. V Československu s výrobou vianočných žiaroviek začal v Piešťanoch  živnostník Šlenc a jeho výrobňa mala názov Heliand. V období socializmu bola firma poštátnená, od roku 1957 to bol Zlatokov, okresný podnik miestneho priemyslu. V roku 1992 v rámci tzv. malej privatizácie bolo pracovisko Zlatokov, š.p. Trenčín, prevádzka 03 Piešťany sprivatizované súkromnou osobou. V mnohých domácnostiach dodnes nájdete tieto kultové výrobky, ktoré nostalgicky pripomínajú mladé časy každému z nás.  Medzi najznámejšie patria vianočné osvetlenie Hríbiky - Muchotrávka, Svetlušky či Snehuliaci.

 

hribiky

 

V polovici 90-tych rokov Slovensko začínajú húfne zaplavovať lacné ázijské vianočné sviečky. Cenovo výhodné, avšak veľmi nebezpečné a nekvalitné produkty, sa udomácnili na našom trhu  veľmi dlhú dobu. V posledných rokoch nahradili klasické žiarovky LED diódy, vďaka obchodným reťazcom certifikované osvetlenie je možné dostať za rozumnú cenu. V prípade PROFI výrobkov sa kvalita materiálov prejaví na cene, ktorá môže byť násobne vyššia ako u hobby výrobku.

Prihláste sa prosím znovu

Ospravedlňujeme sa, ale Váš CSRF token pravdepodobne vypršal. Aby sme mohli Vašu bezpečnosť udržať na čo najvyššej úrovni, potrebujeme, aby ste sa znovu prihlásili.

Ďakujeme za pochopenie.

Prihlásenie