Vážený zákazník. Osobný odber alebo návštevu prevádzky, si dohodnite telefonicky vopred.

História Vianočného osvetlenia

 

 

svetlo_na_zaiatku

 

História vianočného osvetlenia sa začínala písať už v 18. storočí. V tej dobe však ešte neexistovali klasické žiarovky, osvetlenie bolo realizované formou klasických voskových sviečok. Z tých sa robili rôzne adventné vence a dekorácie do okien.

 

edison_a_jeho_prve_iarovky_na_stromek

 

Takmer okamžite po vynáleze žiarovky najskôr v Európe a neskôr aj Severnej Amerike, sa začínajú zdobiť stromčeky a domy klasickými veľkými žiarovkami. Postupne sa žiarovky zmenšujú do kompaktnejších rozmerov a udivujú pestrosťou farieb. Prvý známy elektrický osvetlený vianočný strom urobil spolupracovník vynálezcu žiarovky pána Edisona pán Edward H. Johnson. Tento svoj vianočný strom, ktorý bol ručne káblovaný s 80-timi červenými, bielymi a modrými žiarovkami veľkosti vlašských orechov, predstavil blízkym známym 22. decembra 1882 vo svojom dome na Piatej Avenue v New Yorku .

Edison_iarovky

 

Miestne noviny ignorovali tento prvý elektricky osvetlený vianočný stromček, videli to ako reklamný ťah s cieľom zviditeľniť Edison Electric Light Company, kde bol Edward viceprezidentom. Vďaka zanietenému novinárovi z Detroitu, však táto udalosť ostala zapísaná v jednom článku a Edward H. Johnson sa stal všeobecne považovaný za otca elektrickej vianočnej výzdoby.

 

edisonove_mini_ziarovky

 

stare_ziarovky

 

V roku 1900 podniky začali produkovať vianočné osvetlenie. Vianočné osvetlenie bolo príliš drahé pre priemerného človeka, do roku 1930 bolo výsadou hornej spoločenskej vrstvy, či už v amerike alebo európe. Každým rokom pribúdali v mestách elektricky zdobené stromy, ulice a námestia.

stare_svetielka_helland_piestany

  Podstatný zlom vo výrobe vianočného osvetlenia nastal po druhej svetovej vojne. V Československu s výrobou vianočných žiaroviek začal v Piešťanoch  živnostník Šlenc a jeho výrobňa mala názov Heliand. V období socializmu bola firma poštátnená, od roku 1957 to bol Zlatokov, okresný podnik miestneho priemyslu. V roku 1992 v rámci tzv. malej privatizácie bolo pracovisko Zlatokov, š.p. Trenčín, prevádzka 03 Piešťany sprivatizované súkromnou osobou. V mnohých domácnostiach dodnes nájdete tieto kultové výrobky, ktoré nostalgicky pripomínajú mladé časy každému z nás.  Medzi najznámejšie patria vianočné osvetlenie Hríbiky - Muchotrávka, Svetlušky či Snehuliaci.

 

hribiky

 

V polovici 90-tych rokov Slovensko začínajú húfne zaplavovať lacné ázijské vianočné sviečky. Cenovo výhodné, avšak veľmi nebezpečné a nekvalitné produkty, sa udomácnili na našom trhu  veľmi dlhú dobu. V posledných rokoch nahradili klasické žiarovky LED diódy, vďaka obchodným reťazcom certifikované osvetlenie je možné dostať za rozumnú cenu. V prípade PROFI výrobkov sa kvalita materiálov prejaví na cene, ktorá môže byť násobne vyššia ako u hobby výrobku.

Vďaka skupine nadšencov z Českej republiky sa podarilo oživiť legendárne žiarovky na stromček a dokonca aj lucerničky. Od roku 2022 sme obchodným partnerom aj s týmito výrobcami a môžete si ich zakúpiť v tu: https://www.decorfactory.sk/retro-vianocne-osvetlenie-na-stromcek/