Farebné Vianočné osvetlenie na stromček

Stačia štyri farby?

             Najroztomilejší vianočný strom vonku, bol vždy farebný. Ako dieťa si pamätám na námestiach našich miest a obcí, veľké stromy so skromnou vianočnou výzdobou v podobe zopár klasických žiaroviek na stromček vo farebnom prevedení. Ale bolo to krásne, hra farieb vianočného osvetlenia zaujala každé dieťa. Než prišla masová výroba čínskych výrobcov, vystačili sme si s domácimi výrobkami. Vonku to boli práve žiarovky na objímky, vo vnútri si spomínam na sklenené vianočné osvetlenie vo farebnom prevedení, hríbikmi, lampášmi, snehuliakov a mnoho iného. Všetkým deckám z tých svetielok žiarili očká nadšením a tváričky radosťou. Ako je to dnes? Farebné osvetlenie na stromček je správna voľba.

vianocne-osvetlenie

Dnes ak mám byť úprimný, pri cestách po Slovensku vidím niekedy neuveriteľný gýč, niekedy doslova vianočný armagedon. Po vzore amerických vianočných maniakov bez štipky vkusu, niektorí v snahe silou mocou mať ten najvysvietenejší dom v okrese, nakúpi v akcii desiatky druhov vianočného osvetlenia a bezhranične svojím vizuálne otrasným spôsobom, otravuje život tým s dobrým vkusom. V niektorých Rakúskych alebo Švajčiarskych obciach je vo všeobecnom nariadení stanovené, akú farbu alebo teplotu môžete použiť na výzdobu svojho príbytku, aby osvetlenie ladilo s tým obecným. Výsledkom je, že prevažuje zlatá teplá biela LED v celej obci a napríklad stromčeky sú ozdobené farebne.

stromcek

    Momentálne je znovu v obľube klasický farebný vianočný stromček, tzv. multicolor. Na veľké stromy sa dajú kúpiť svetlá na stromček ako sú svetelné reťaze s objímkami E27 a vymeniteľnými žiarovkami. Farebné žiarovky, nie je problém dostať kdekoľvek za dobrú cenu. Na menšie stromy stačí klasická svetelná reťaz so štyrmi farbami a tými sú žltá, modrá, červená a zelená. Podstatné je, aby neblikala, ale permanentne svietila. Pre väčšie stromy odporúčam kombináciu klasických vymeniteľných žiaroviek a svetelných reťazí s malými LED. Výsledok ohúri nielen Vaše ratolesti, ale aj Vás. Vďaka takto ozdobenému stromčeku sa budete chvíľu cítiť opäť dieťaťom.

svetelna-retaz-na-stromcek

farebne ziarovky na stromcek